Hoppa till innehåll

Haz Casino

I denna review kommer vi att dyka ner på djupet hos Haz Casino och spana in deras erbjudanden och möjligheter för dig som ny spelare. Hos Haz casino får du en minst sagt avskalad design som ger mycket fokus åt spelen och spelandet i sig. Du som inte tycker om lulliga detaljer ska helt klart sätta Haz till test!

Topplistan Knapp

Se upp – Casinot har fått flera varningar

Det här casinot har tyvärr fått ett flertal varningar från andra svenska spelare. Framförallt gäller det vinster som ej har betalats ut. Vi kan således inte rekommendera dig att skapa ett konto hos sajten.

Vi kommer att se över samtliga delar av casinot och lämna omdöme kring dessa. Vi tar en närmre titt på casinots bonusar, betalsätt, spelutbud, support och såklart vad som skrivs om casinot på sidor såsom Flashback, Trustpilot och AskGamblers.

Läs vidare och ta reda på om Haz Casino är ditt kommande drömcasino att logga in på!

Hemsida och spelutbud på Haz Casino

Som ovan nämnt är designen på hemsidan minst sagt simpel. Här möts vi enbart av en lila bakgrund och text samt detaljer i vitt och gult. För dig som tycker om utvecklade designkoncept och en mer säljande sida kanske detta inte är förstahandsvalet. Men icke desto mindre finns det en hel del spel att välja mellan.

I den vänstra kolumnen på hemsidan ser vi de olika kategorierna och om vi klickar på casino slussas vi direkt vidare till spelutbudet. Längst upp på sidan får vi se de spel som är mest populära, klassiker såsom;

  • Wanted Dead or Alive
  • Gonzos Quest
  • Big Bass Bonanza

Utöver slotmaskinerna finns det även ett live casino. Slotmaskiner kan bli långtråkiga i längden och då kan det vara skönt att luta sig tillbaka och njuta av lite mer klassiska casinospel såsom Poker eller BlackJack. Genom att spela dessa spel live får du även möjligheten till ett inlogg i casinots live chat för att samtala med andra spelare. Om du gillar interaktivt spelande är det helt klart valet för dig.

Hos Haz casino finns det dessutom ett VIP program att ta del av om du planerar att bli en återkommande spelare. VIP-programmen innebär allt som oftast återkommande erbjudanden och ibland bonuskod / promo code samt no Deposit bonus och cashback.

Skatt på vinster på Haz Casino

För dig som önskar att spela skattefritt som svensk spelare så är dessvärre inte Haz Casino något för dig. Då licensen för casinot är utfärdad på Curacao som inte inte ingår i EU/EES så behöver som som svensk spelar beskatta de vinster som du gör på casinot. Då detta är ett casino utan svensk licens.

En av fördelarna med att spela på casinon som inte behöver förhålla sig till de svenska lagarna är att du exempelvis kan spela med kryptovalutor, så som Bitcoin.

Uttag, insättningar och betalningar på Haz Casino

Givetvis har vi även tagit en titt på hur det fungerar med betalningar på Haz Casino. Som en relativt ny aktör på marknaden erbjuder inte Haz lika många betalpartner som större casinon men det finns ändå en hel del.

Bland betalalternativen finner vi:

  • VISA
  • AstroPay
  • Skrill
  • Bitcoin
  • MasterCard
  • EcoPayz
  • Neteller
  • Ripple

Haz Casino Bonus

Som ny spelar på haz casino finns det ingen konkret välkomstbonus i form av exempelvis gratis snurr att få. Däremot finns det information på landningssidan om andra typer av bonusar att ta del av efter registrering där även free spins inkluderas.

Haz Casino Flashback

Slutligen har vi även varit inne på Flashback en sväng och undersökt vad som skrivs om Haz Casino. Som vi tidigare nämnt är casinot inte bland de största aktörerna på marknaden så det finns inte överdrivet mycket information från svenska spelare. Vanligtvis diskuteras skattefrågor på Flashback speciellt kring casinon som Haz casino vilket har sin licens på Curacao.

Det är alltid en god idé att göra ett mått efterforskning innan du gör en insättning ett nytt casino. Du ska känna dig trygg i ditt spelande för att kunna prestera och vinna!